Kirjoittaja Aihe: FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu  (Luettu 70336 kertaa)

Visentti

  • Larppaaja
  • **
  • Viestejä: 91
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #30 : 30.07.2007, 20:46:54 ip »
Vink vink

Jos peliä varten uupuu vielä koruja ym. suosittelen menemään kipin kapin Glitteriin. Siellä oli vielä paljon aivan loistavia, täysin ajankuvan mukaisia korvakoruja, kaulakoruja, hiusjutskia, vöitä (!) ym. - ja kaiken kukkuraksi parissa hyllyssä tavaraa oli 75%:n alennuksella!
Janne (Jansku) Harpela,

Postmodernia maailmantuskaa poteva koirahullu vegetaari. Puoliammattimainen tumpelo.

Visentti

  • Larppaaja
  • **
  • Viestejä: 91
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #31 : 02.08.2007, 01:21:04 ap »
Hyvät pelaajat!

Pelin valmistelut alkavat olla kiireisimmällä loppusuorallaan. Kaikkien hahmojen pitäisi olla jo lähetetty, mutta inhimillisiä erehdyksiä tietysti sattuu puolin ja toisin. JOS ET OLE OMAA HAHMOASI VIELÄ SAANUT, OTA PIKIMMITEN YHTEYTTÄ PELINJOHTOON!

Tässä vielä hieman lisää tietoa käytännön seikoista - tämä infopläjäys on lähetetty myös sähköposteihinne.

Pelipaikka on siis Maikkulan nuorisotalo (osoitehan on Kangaskontiontie 3) ja sinne pääsee esimerkiksi Koskilinjojen bussilla numero 3. Osa pelaajista tulee paikalle jo perjantaina. Tämä ryhmä pitää sisällään sekä pitkämatkalaiset, että muotinäytöksessä keskeisessä roolissa olevien hahmojen pelaajat, joille on asiasta jo ilmoitettu. Muut pelaajat voivat tulla paikalle lauantaina kello 14.00 alkaen.

Alkubriiffi alkaa kello 16.00 ja peli alkaa kello 18.00. Varmista siis, että olet ajoissa paikalla. Alkubriiffin jälkeen on varattu aikaa pelimaksun maksamiseen. Pelimaksuksi on muotoutunut 12 euroa, josta OIEIn jäsenille myönnetään 2 euron suuruinen alennus. Heille pelimaksuksi kertyy siis 10 euroa. Pelipaikalla on myös mahdollisuus liittyä OIEIn jäseneksi hintaan 2 euroa, jolloin on heti oikeutettu em. jäsenyysalennukseen. Varaa pelimaksun maksamista varten mieluiten tasaraha. Ennen peliä kannattaa bongailla kontaktihahmojen pelaajat, tutustua heihin ja mahdollisesti käydä hahmoja yhdessä läpi heidän kanssaan.

Pelissä ei ole tarjolla varsinaista lämmintä ruokaa, ainoastaan pikkunaposteltavaa, joten varaudu tähän etukäteen joko syömällä kunnolla tai tuomalla eväitä ennen peliä popsittavaksi. Aivan pelipaikan läheisyydestä löytyy kauppa sekä R-kioski, ja pelipaikalla on ruoanvalmistus ja –lämmitysmahdollisuus. Pelipaikalla voi yöpyä lauantaista sunnuntaihin (pitkämatkalaiset ja jo perjantaina tarvittavat henkilöt luonnollisesti myös perjantaista lauantaihin), mutta majoitus tapahtuu lattiatasossa siskonpetiperiaatteella. Otathan mukaan makuupussin ja retkipatjan – korvatulpistakin voi olla yllättävän paljon hyötyä. Suihkutilat löytyvät, joten henkilökohtaisesta hygieniasta on vaivatonta huolehtia. Pelipaikka on käytössämme sunnuntai-iltaan saakka, joten pelin ja loppubriiffin jälkeen on mainiosti aikaa keskustella pelistä, seurustella kavereiden kanssa, hengata – ja yleensäkin pitää hauskaa.

Tässä vaiheessa varmaankin jo tarpeetonta, mutta haluamme silti vielä kerran muistuttaa proppautumisesta sen verran, että kyseessä on tosiaankin A-luokan julkkisten gaalatilaisuus ja pukeutumisen toivotaan olevan sen mukainen. Juhlavaa, ylellistä, paljastavaa, rohkeaa, vinkeää, veikeää – mitä vain, kunhan koet sen sopivan em. kaltaiseen tilaisuuteen. Hyviä esimerkkejä sopivasta asusta ovat liituraitapuku, tavallinen puku, jakkupuku, iltapuku, pikkumusta, irtohousut/-hame ja yläosa, jne. Käyttäkää mielikuvitustanne ja päästäkää luovuutenne valloilleen. Muistakaa myös kengät, sekä asusteet: korut, laukut, huivit, hatut, jne. Pelipaikalle kannattaa kuitenkin tulla ihan arkivermeissä. Sonnustautuminen kostyymiin onnistuu nimittäin vallan mainiosti pelipaikallakin, eikä kymmenen sentin koroilla keikaroiminen jo tuntikausia ennen peliä taatusti ole kovin mieltä ylentävä kokemus.

Proppautumisesta myös vielä sen verran, että hahmoilla tulee olemaan jonkin verran käteistä rahaa mukana - pelinjohto järjestää nämä, joten älkää huolehtiko. Varatkaa kuitenkin rahoja varten money clip taikka lompakko. Juomista ja naposteltavista hahmot eivät luonnollisesti maksa mitään. Juomat propataan, samoin muut nautintoaineet, joita joillakin hahmoilla saattaa olla mukanaan. Myös nämä tulevat pelinjärjestäjien taholta ja niiden proppaamisessa käytetään mm. tomusokeria ja karkkeja.

Pitkämatkalaisia pyytäisimme vielä ilmoittamaan kaiken varalta miten ja milloin he ovat paikalle saapumassa. Bussilla numero 3 pääsee pelipaikan läheisyyteen vielä myöhäänkin. Viimeiset bussit keskustasta pelipaikan suuntaan lähtevät netistä löytyvän aikataulun mukaan 22.10, 23.20, 01.10 ja 2.25. Huomatkaa, että kello 23 jälkeen busseissa peritään korkeampi yötaksa. Pelipaikalle löytämisessä opastavat esimerkiksi seuraavat sivustot:

http://www.koskilinjat.fi/ (paikallinen bussiyhtiö)
http://www.linjakas.fi/lang/fi/ (paikallinen bussien reittiopas)
http://maps.google.fi/maps (laita osoitteeksi Kangaskontiontie 3)
http://kartta.ouka.fi/ (osoitteeksi Kangaskontiontie 3)

Tuon viimeisenä mainitun kautta löytyy mainio kartta pelipaikalle. Laita osoitteeksi Kangaskontiontie 3 - pelipaikka on se monitoimitaloksi merkitty rakennuskompleksi.

Haluaisimme vielä huomauttaa, että pelinjohto ei ole enää perjantaina tavoitettavissa netin välityksellä. Tämän jälkeen yhteydenotot on suoritettava puhelimitse käyttäen seuraavia numeroita:

Janne: 0468904206
Hanna: 0504018185

Jos jokin on vielä jäänyt epäselväksi, ottakaa ihmeessä yhteyttä ja kysykää.

Terveisin,

Janne ja Hanna
Janne (Jansku) Harpela,

Postmodernia maailmantuskaa poteva koirahullu vegetaari. Puoliammattimainen tumpelo.

Visentti

  • Larppaaja
  • **
  • Viestejä: 91
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #32 : 02.08.2007, 14:07:04 ip »
Vielä yksi lyhykäinen infopläjäys.

Pelin on tarkoitus alkaa kello 18.00 ja lopettelemme pelin myöhään illalla, saman vuorokauden puolella kuitenkin.

Sananen kameroista ja valokuvaamisesta. Kuvia saa ottaa ennen peliä, pelin aikana ja sen jälkeen, mutta yritetään kuitenkin rajoittaa epäedustavien otosten joutumista nettiin, jos kuvauksen kohteet eivät sitä halua. Puhumme tästä vielä alkubriiffissä lisää.

-Janne
Janne (Jansku) Harpela,

Postmodernia maailmantuskaa poteva koirahullu vegetaari. Puoliammattimainen tumpelo.

Swatninja

  • Wanha parta
  • ****
  • Viestejä: 421
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #33 : 02.08.2007, 15:15:20 ip »
Hol.


Kierrätyskeskuksessa (Toppilassa) on kaikki vaatteet 5 senttiä. Kasarihirveyksiä löytyy paljon. Vielä ehitte.
Mikko Heikura

ceire

  • Nyyppäri
  • *
  • Viestejä: 41
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #34 : 05.08.2007, 01:45:54 ap »
Kiitos pelistä!!

Aivan käsittämättömän hieno homma kokonaisuutena, tykkäsin ihan törkeenä.

Hahmo oli ihan loistava (kiitos Jansku!) ja kaikki toimi. Voitin pelin, niin kuin vissiin teki muutama muukin ;)

Audrey kiittää, lämpimästi. Ihan kaikkia.
//minna hurskainen


~Syöksy sinä, minä syön mustikoita.~

Ryuugan

  • Konkari
  • ***
  • Viestejä: 115
    • MSN Messenger  - jonne_karila@hotmail.com
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #35 : 05.08.2007, 09:46:47 ap »
Ou jee, oli kivaa, oli wtf-momentteja, oli huumeita, oli viinaa, oli seksiä. Eli oikeastaan kaikkea =D. Kiitos pelistä pelinjohdolle, backstage-porukalle ja baarihenkilökunnalle, olitte loistavia. Laitan pidempää briiffiä pelistä kunhan sellaisen jaksan kirjoittaa, eli kunhan olen palautunut koomasta.

Luke kuittaa
-Jonne Karila-

"We'll give you complete creative control"

Hyptonisoiva Ihmissusi

  • Nyyppäri
  • *
  • Viestejä: 13
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #36 : 05.08.2007, 13:32:14 ip »
Kiits paljon pelistä!

Jopa pintaliitobileuutisiin liittyvillä moraalisilla ongelmilla kyllästetyllä Time-lehden toimittajalla oli kivaa.

Epämääräiseen lehtiöön kirjoitettuja sitaatteja, kommentteja ja omasta päästä keksittyjä juoruja tulossa myöhemmin, jahka pää taas toimii normaalisti. Siltä osin, mitä on luettavissa. Eli parhaita paloja.

*kiittää, niiaa ja kumartaa yhtä aikaa ja yrittää oikein kovasti pysyä pystyssä*

Ella
Ella Bruun
KemLan "Pikkuinen"

Kolmas kerta vain todistaa sen, mitä et uskonut kahdella ensimmäisellä.

R-Biter

  • Larppaaja
  • **
  • Viestejä: 63
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #37 : 05.08.2007, 14:00:00 ip »
Kiitos pelistä.

Kiva pelata kerrankin hahamua, jota kukkaan ei tiettävästi dissaa ja joka ei dissaa kettään.

Uskomattomat järjestelyt. Yksityiskohat tekkee kokonaisuuen.

- Sarah
Leena Heikkinen

OIEI:n hallituksen puheenjohtaja 2012-2013

"Kaikki on sallittua, paitsi se, mikä on erikseen kielletty."

eve

  • Konkari
  • ***
  • Viestejä: 119
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #38 : 05.08.2007, 14:43:05 ip »
Kiitos kaikesta. Etenkin työtä pelkäämätön crew joka kasas pikkutunneille asti näytöstä ja PA:ta (se toimii sittenkin!) ja PJ:t jotka selvisivät uskomattomasta urakasta!

Kiitos myös aplodeista, mukavaa että piditte siitä ;) Hyvässä seurassa on aina muikeaa tanssia.

Diiva kiittää, kumartaa ja poistuu takavasemmalle.

/e
# Se mikä ei tapa, sattuu ihan saatanasti. #

Tautou

  • Konkari
  • ***
  • Viestejä: 143
    • MSN Messenger  - kyyhky88@hotmail.com
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #39 : 05.08.2007, 15:36:38 ip »
Kiitokset pelistä järjestäjille ja heitä auttaneille, sekä kaikille muille pelaajille (erityisesti ihanalle Viljalle!). Oli aivan mahtavaa, ja muotinäytös ja live laulannat olivat jotain uskomattoman hienoa. Ultimaattinen aloitus pelille <3

Molemmat Kouvat kiittää.
Niina Kouva

laalaa

  • Konkari
  • ***
  • Viestejä: 159
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #40 : 05.08.2007, 16:19:24 ip »
Suuri kiitos pelistä. Muotishow oli jotain käsittämätöntä ja taisin laittaa Elle-lehden konkurssiin ostoksillani :D Oli erittäin hauskaa, oisin tosi kaivannu jotain juonimista enemmän hahmolleni, mutta kuitenkin: Loistava peli, ihana muotishow, mahtavat jatkot.
Oli kiva nähä uusia ja vanhoja naamoja <3

Laura a.k.a Isabel Rhodes
Laura Halvari
Miksi aavikolla ei voi kasvaa sieniä?

Chrisle

  • Nyyppäri
  • *
  • Viestejä: 40
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #41 : 05.08.2007, 16:32:54 ip »
Kiitokset pelistä, pitkästä aikaa pääsi larppaamaan, ja tämä oli varsin mainio tapaus tauon jälkeen.
 Pahoittelen Adriannen lähtöä kesken kekkereiden, mutta jossain vaiheessa kokkeli, vessaseksi ja ilmainen viski oli hieman liikaa tälle hienostuneelle rouvalle.
 Kiitoksia myös Tiialle kyydistä ja huolenpidosta, sydän voi hyvin ja ensi kerralla muistan ottaa beetasalpaajat peliin mukaan.

- Adrianne Wintour
Tiina Kortelainen

Jarkeldo

  • Konkari
  • ***
  • Viestejä: 144
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #42 : 05.08.2007, 18:26:51 ip »
Kiitos pelistä! Muotinäytös ja LaDonna potkaisivat tunnelman käyntiin aivan upiasti, ja sillä nousulla pärjäsikin sitten koko loppuajan.
Fiilistä pitivät yllä etenkin mainiot sikarikerholaiseni Mikey, Luke ja Alex, sekä tietysti ihastuttava uusi tuttavuuteni neiti Easton. <3 (Ensi kerralla saatan jopa rohkaistua käyttämään etunimeäkin.) Myös oman suosikkiohjaajan leffaan pääseminen ihan yrittämättä oli iloinen yllätys. :)

Peter Hawthorne
Jarkko Iisakka
OIEI:n sihteeri vuonna 2013

"His desire was to tell a great tale that had being only in his mind and could not be reduced to common words; but no one who ever witnessed a performance ever left it with any clear understanding of what that tale was."

Waltro

  • Konkari
  • ***
  • Viestejä: 169
  • Henkisten traumojen tuottaja vuodesta 2000
    • MSN Messenger  - waltro@msn.com
    • Profiili
    • http://www.waltrodom.com
    • Sähköposti
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #43 : 05.08.2007, 19:02:31 ip »
Aivan törkeät kiitokset pelinjohdolle jotka kahdestaan tekivät moisen kirjoitusprosessin ja kaiken muun. Vähintään yhtä törkeän isot kiitokset muotinäytöksen suunnittelu/toteutusporukalle. Elina, Sami, Markku, Jupe, kaikki mallit, backstage-porukka ja tietenkin musiikkialan ihmiset (mukaan lukien esiintyjät ja kaikki).

Kiitos hahmosta ja pelistä. Kiitos kaikille ihanille ihmisille! (ja Terolle) 8) Oli hauska pelata holhoavaa homppelimuotisuunnittelijaa.

Simon Ferrer kumartaa.
Valtteri Niskavaara, sotanorsu ja Rollowoodin ehta karpaasi.

"Demonit INC suosittelee ruotsalaista palapeliä"

Jupe

  • Nyyppäri
  • *
  • Viestejä: 38
    • Profiili
FASHION PARTY: 4.8.2007, Oulu
« Vastaus #44 : 05.08.2007, 19:25:58 ip »
Mukavaa oli, toivottavasti kuvia ilmaantuu pian lisää nettiin. Voitin pelin ku sain pidettyä rokkarit jotenkuten kurissa ja Billy-Boystakin pääsi eroon (sen ura oli jo niin laskussa että toilailuista tuli vain haittaa firmalle). Mallitytöt pyöri hämmentävän vähän ympärillä, ottaen huomioon että olin miljardööri ja kuuluisan Chosen Recorsin omistaja. Nooh, eipä siinä, olihan siinä yhdessäkin tekemistä pariksi tunniksi. Ehkäpä se levydiili sittenkin vielä onnistuu kunhan herra Winsler on hieman rauhoittunut illan koettelemuksista.

Richard Branson.... eiku siis Harry Winsler kiittää ja kumartaa.
- J-P Heikkinen
"Kuuluukohan sen niskan olla tuossa asennossa?"